برگزاری هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت تهران
زمان: 17-14 مهرماه 1396
مکان: محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران

مردادماه 1396

کاهش مصرف سوخت و آلایندگی خودروها چالشی جدی است. این موضوع متخصصین داخلی را بر آن داشت تا بومی‌سازی دانش و فناوری ساخت موتورهای خودرو را مطابق با آخرین استانداردهای جهانی آلایندگی و کیفیت، آغاز کنند.
نخستین موتور سه سیلندر ایرانی که سه صفت "کم مصرف، پرقدرت و یورو6" را یدک می‌کشد در روز اول مرداد ماه سال 1396 با حضور وزیر صنعت و معاون توسعه فناوری ریاست جمهوری رونمایی شد. طراحی و ساخت این موتور با استناد برآخرین استانداردهای آلایندگی و کیفیت (Euro 6) با همکاری شرکت توسعه فناوری پارس رایزن و مشارکت معتبرترین شرکت طراحی موتور دنیا - گروه صنعتی AVL - صورت پذیرفت.
دکتر میرسهیل مدیر شرکت توسعه فناوری پارس‌رایزن به ویژگی‌های منحصر به فرد نخستین موتور پرقدرت، کم مصرف و یورو 6 ساخت کشورمان اشاره کرد و گفت: این موتور مطابق آخرین فناوری روز دنیا طراحی شده است و تولید آن سبب ایجاد جهش سه دهه‌ای فناوری تولید موتور خودرو در داخل کشور خواهد شد.
به گفته ایشان متوسط مصرف سوخت این خانواده موتور در 100 کیلومتر در حدود 4.5 تا پنج لیتر است. این طرح که به میزان 6 میلیارد دلار معادل 1.2 برابر قرارداد توتال صرفه‌جویی ارزی به همراه دارد قرار است روی خودروهای ساینا، کوئیک و تیبا نصب شود. با این تفاسیر تا 2 سال آینده موتور سه سیلندر سایپا به تولید انبوه می‌رسد و با راه‌اندازی خط تولید 250 هزار دستگاه در سال، می‌توان در طی 10 سال به میزان 11 میلیارد لیتر در مصرف سوخت صرفه‌جویی کرد. تأمین تمامی قطعات اصلی موتور (بلوک، سیلندر، شاتون و ... ) توسط سازندگان داخلی انجام خواهد شد. بنا شده است تولید موتور در سال اول با 55 درصد ساخت داخل آغاز شده و طی سه سال به 85 درصد برسد.


اردیبهشت 1396
چند نکته از پنجمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران
این نمایشگاه از 4 الی 7 اردیبهشت ماه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برپاست. 
ساعت بازدید از این نمایشگاه :9 صبح الی 17 عصر
نشریه «فناوری آزمون و اندازه‌گیری»: سالن خلیج فارس- طبقه دوم- غرفه 35
گزارش حضور نشریه «فناوری آزمون و اندازه‌گیری» در این نمایشگاه را می‌توانید اینجا مشاهده کنید.


اسفندماه 1395

چهارمین کنفرانس بین‌المللی آزمون‌های غیرمخرب ایران هشتم و نهم اسفندماه 1395 در هتل المپیک تهران برگزار خواهد شد.
www.conf-irndt.org
www.irndt2017.com

 

گزارشی از این کنفرانس در شماره ششم نشریه به چاپ رسیده است.


اردیبهشت 1395

چند نکته از چهارمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران
این نمایشگاه از 5 الی 8 اردیبهشت ماه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برپا می باشد.
ساعت بازدید از این نمایشگاه : 10 صبح الی 18 عصر
سالن های خلیج فارس، 41، 40 و میلاد برای این نمایشگاه تدارک دیده شده است.
به منظور تسهیل در جستجو بین شرکت ها و محصولات و اطلاعات آنها، نرم افزار موبایل ویژه نمایشگاه را می توانید از این لینک دریافت کنید: yon.ir/9Mbh
همچنین معاونت علمی و فنّاوری ریاست جمهوری برای خریداران از این نمایشگاه حمایت هایی را ترتیب داده که برای کسب اطلاع از این حمایت ها می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید: yon.ir/0FvE
گزارش حضور «نشریه فناوری آزمون و اندازه‌گیری» در این نمایشگاه را می توانید اینجا مشاهده کنید.


آبان ماه 1394

حضور نشریه در همایش کیفیت گروه خودروسازی سایپا 

امروز 21 آبان ماه در مرکز همایش‌های بین‌المللی پژوهشگاه نفت، همایش کیفیت گروه خودروسازی سایپا تشکیل شد. در این همایش بیشتر مدیران و مسوولین کیفی شرکتهای عضو گروه سایپا و برخی قطعه‌سازان حضور داشتند. آقایان مهندس قناتی مدیر کل صنایع خودرو و نیرو محرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت، دکتر ریاحی مشاور وزیر و مشاور مدیر عامل سایپا و مهندس غزایی معاون کیفیت سایپا و برخی دیگر از صاحب‌نظران و در نهایت مهندس مدنی مدیر عامل سایپا در این سمینار سخنرانی نموده و درباره اهمیت کیفیت در صنایع و به ویژه در صنعت خودروسازی و قطعه‌سازی نظراتی بیان نمودند.

نشریه "تجهیزات آزمون و اندازه‌گیری" هم در سالن همایش غرفه‌ای داشت که خوشبختانه مورد استقبال بسیاری از شرکت‌کنندگان قرار گرفت. هم‌زمان با انتشار اولین شماره این نشریه و ارسال به بیش از 3000 نفر از مهندسان و متخصصین شامل مدیران عامل، مدیران کارخانه، مدیران کیفیت و مسوولین آزمایشگاه شرکت‌های قطعه‌ساز، مجموعه‌ساز و خودروساز و هم‌چنین پژوهشگاه‌ها و مراکز آزمون و کالیبراسیون، حضور در این نمایشگاه فرصت مغتنمی بود تا رسالت فرهنگی نشریه به اطلاع بزرگان صنعت خودرو برسد. مهندس مدنی مدیر عامل گروه سایپا ضمن حضور در غرفه از انتشار نشریه ابراز خرسندی نموده و مراتب همدلی خود را نشان دادند. امیدواریم در نزدیک‌ترین زمان بتوانیم دیدگاه‌های ایشان را در نشریه انتشار دهیم.